Spor o lékárnu na parkovišti před roudnickým Lidlem. Znehodnotí lokalitu?

17. květen 2014 | 17:05
Vizualizace lékárny na parkovišti Lidlu v Roudnici nad Labem. Zdroj: Dr. MaxVizualizace lékárny na parkovišti Lidlu v Roudnici nad Labem. Zdroj: Dr. Max

Roudnice n/L. - Nová samostatně stojící malometrážní prodejna na parkovišti supermarketu Lidl zaměstnává úředníky roudnického městského úřadu, radní města i majitele okolních pozemků. Majitel lékáren Dr. Max, finanční skupina Penta, znovu usiluje o vstup do města pod Řípem.

"Ale naprosto nevhodným způsobem," reaguje ředitel roudnické nemocnice Tomáš Krajník. "Svoji lékárnu mohou mít kdekoliv jinde, třeba na Bezděkově, kde chybí."

Obdobně o zamýšleném vstupu řetězce lékáren Dr. Max smýšlejí i ostatní provozovatelé lékáren ve městě, kteří mají své obchody v blízkém okolí nemocnice či v centru města.

Pravdou je, že z pohledu občanské vybavenosti je Roudnice nad Labem městem, kde všechny supermarkety jsou v části Hracholusky. Jen v blízkosti nemocnice se nachází dvě prodejny Penny, Tesco, Kaufland a Lidl. A právě na jeho parkovišti má stát samostatně stojící zděná "bouda" s plochou střechou z trapézového plechu.

"Samozřejmě se mi to nelíbí. Tahle dodatečná  stavba přímo naproti hlavnímu vchodu nemocnice nemá být na parkovišti umístěna. Konkurence je zdravá a pacient má právo výběru. Nelze ale podnikat takovým způsobem, že si na parkovišti postavím montovanou buňku, ve které budu prodávat léky. Každého napadne, že náklady jsou oproti nemocniční lékárně minimální," konstatuje Tomáš Krajník.

"Roudnická veřejnost v listopadu 2012 protestovala, aby nemocnice byla zachována. Musí ale fungovat i po ekonomické stránce. Provoz lékárny nám dotuje některé nevýdělečné provozy v nemocnici, které jsou ale součástí komplexního zajištění akutní zdravotní péče," dodává. "Mohou mít lékárnu kdekoliv ve městě, ale nikoliv na zamýšleném místě."

S Krajníkem de facto souhlasí i radní města nebo architekt Petr Vávra z pražského Studia KAPA, který zpracoval územní plán a pro město už v roce 2011 zpracoval posudek, zda stavba z urbanisticko-architektonického hlediska a územního plánu může být na prakovišti Lidlu umístěna.

A výsledek? "Samostatně stojící stavbu o deklarované ploše 135 m2 nelze do předmětné plochy umístit," stojí v dokumentu, který má MojePodřipsko.cz k dispozici.

Petr Vávra upozorňuje, že stavba omezí parkovací kapacity, resp. je sníží. Dále stavba z urbanisticko-architektonického hlediska zničí danou lokalitu. "Je mimo měřítko daného prostředí," upřesňuje. Zároveň architekt připomíná, že už samotná výstavba supermarketu Lidl byl zásahem do tehdy schváleného územního plánu.

Jenže právě Lidl by provozovateli lékárny Dr. Max pronajal místo na parkovišti. Záleží tedy na provozovateli supermarketu, zda jiné (v tomto případě řetězci Dr. Max) firmě povolí na svém pozemku stavbu. Ovšem bez stavebního úřadu to nejde.

Nyní probíhá územní řízení, v pátek (16.5.2014) se na parkovišti Lidlu uskutečnilo místní šetření za účasti dotčených vlastníků a subjektů. Ještě před ním radní města se k záměru vzhledem k posudku postavili negativně.

Přesto projekt samostatného objektu prošel připomínkovým řízením. Na základě požadavku městského architekta Petra Janoše je objekt nově navržen blíže uliční čáře, nikoliv téměř uprostřed parkoviště. Než ale radní města definitivně rozhodnou, vyčkají na stanoviska jak Petra Janoše, tak tvůrce územního plánu Petra Vávry.

Právě architekti mají říci poslední slovo ke vzhledu a umístění budovy. Řetezec Dr. Max s navrženou variantou "samostatné boudy" se pokouší dostat do Roudnice nad Labem od roku 2011. Požaduje místo pro výstavbu objektu pouze na parkovišti Lidlu. Ten je klíčovým subjektem ve sporu, který nakonec může rozhodnout zda "bouda" bude postavena či nikoliv.

AKTUALIZOVÁNO: "O zřízení lékárny v Roudnici nad Labem usilujeme několik let. Respektujeme nezávislé procesy spojené s realizací stavby. Při stavbě lékárenských poboček vždy dodržujeme normy předepsané pro výstavbu objektů tohoto typu," uvedl mluvčí lékárenského řetězce Dr. Max Michal Petrov.

"Společnost Lidl nemá zájem o vybudování lékárny na parkovišti před naší prodejnou v Roudnici nad Labem," konstatovala Jitka Vrbová, mluvčí Lidlu.

ČTĚTE: Lidl lékárnu Dr. Max na svém parkovišti před roudnickou nemocnicí nechce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

18/8 / SERVIS / LIBOCHOVICE - Je tu důvod, proč zavítat do Libochovic. Místní zámek chystá i letos na konci prázdnin Hradozámeckou noc 2017.


Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - Dvě kola hlasování o nej miminko z roudnické porodnice určila, že vítězem se stala holčička narozena 17. června 2017.


Miminka narozená v první polovině července 2017

Miminka narozená v první polovině července 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - MojePodřipsko.cz s roudnickou porodnicí přináší fotografie miminek narozených v první polovině července 2017. Registrovaní čtenáři na webu se mohou zúčastnit hlasování.


Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

8/8 / AKTUALITY / ROUDNICE NAD LABEM - Dnes už bývalý zastupitel Roudnice nad Labem a lídr kandidátky ČSSD v posledních komunálních volbách Vladimír Vlk se k 31. červenci 2017 vzdal politické funkce.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojePodřipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojePodřipsko.cz na Facebooku


Redakce MojePodřipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516