Podřipské muzeum ve spolupráci s vysokými školami odkrývá minulost Podřipska

9. červenec 2014 | 11:28
Okolí Sovice. Foto: archiv Podřipské muzeumOkolí Sovice. Foto: archiv Podřipské muzeum

Podřipsko - Také toto léto organizuje Podřipské muzeum archeologické aktivity, při jejichž uskutečňování spolupracuje s předními vysokoškolskými institucemi z celých Čech. Letošní výzkum bude zahájen již v pondělí 14. července 2014 a bude trvat po dva týdny.

Již před několika lety muzeum zahájilo dvouletou výzkumnou kampaň nejvýznamnějšího hradiště v našem kraji a jedné z místních krajinných dominant, hory Sovice u Vetlé.

"Výzkum přinesl zásadní poznatky ohledně historie lidských aktivit na tomto vrcholku. Doložil využívání polohy v pozdní době kamenné-eneolitu, starší době bronzové-v období únětické kultury, dále pak ve starší době železné-době halštatské a konečně v raném středověku - středohradištním období," říká ředitel Podřipského muzea Martin Trefný.

"S určitou nadsázkou tak lze říci, že vrcholek Sovice byl lidmi navštěvován po dobu cca čtyř tisíců let. Zajímavou je také úloha Sovice v raném středověku, kdy významné výšinné centrum vzniklo na pomezí sfér dvou dalších významných okolních osídlení a sice Mělníka a Litoměřic," uvádí Martin Trefný. "Záhadou je též zánik zdejšího osídlení, které skončilo někdy během 10. století. Nelze vyloučit, že k tomuto zániku přispěla centralizace moci a konstituování raného českého státu během tohoto období."

Badatelé dlouhou dobu předpokládali, že se osídlení v pravěku i středověku nesoustředilo pouze na polohu vlastního kopce, ale také do jeho bezprostředního okolí. Tento předpoklad by měl potvrdit letošní letní výzkum, organizovaný Podřipským muzeem ve spolupráci s Katedrou archeologie Univerzity Hradec Králové.

"Studenti, kteří se budou podílet na odhalování minulosti podřipského kraje se tak zároveň mohou seznámit s místní historií a krajinou. Během doby mimo vlastní výzkum jsou pro ně připraveny také malé exkurze, zacílené na poznávání minulosti našeho města a jeho pamětihodností i nejbližšího okolí," nastiňuje Martin Trefný.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

18/8 / SERVIS / LIBOCHOVICE - Je tu důvod, proč zavítat do Libochovic. Místní zámek chystá i letos na konci prázdnin Hradozámeckou noc 2017.


Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - Dvě kola hlasování o nej miminko z roudnické porodnice určila, že vítězem se stala holčička narozena 17. června 2017.


Miminka narozená v první polovině července 2017

Miminka narozená v první polovině července 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - MojePodřipsko.cz s roudnickou porodnicí přináší fotografie miminek narozených v první polovině července 2017. Registrovaní čtenáři na webu se mohou zúčastnit hlasování.


Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

8/8 / AKTUALITY / ROUDNICE NAD LABEM - Dnes už bývalý zastupitel Roudnice nad Labem a lídr kandidátky ČSSD v posledních komunálních volbách Vladimír Vlk se k 31. červenci 2017 vzdal politické funkce.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojePodřipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojePodřipsko.cz na Facebooku


Redakce MojePodřipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516