MAS Podřipsko podporuje rozvoj obcí, říká předseda Jan Broft

18. červen 2014 | 14:52
MAS Podřipsko působí na Roudnicku, ilustrační foto. Foto: archiv MojePodřipsko.czMAS Podřipsko působí na Roudnicku, ilustrační foto. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Podřipsko - Na Roudnicku působí Místní akční skupina Podřipsko (MAS), která operuje ve venkovském prostoru v jihovýchodní části Ústeckého kraje v okolí památné hory Říp. "V obcích nevyhovuje stav místních komunikací, veřejných prostranství, sídelní zeleně a dětských hřišť," říká předseda MAS Podřipsko Jan Broft.

K čemu slouží MAS Podřipsko a jak může pomoci regionu?

Místní akční skupina Podřipsko (MAS) je spolkem založeným v červnu 2011. Působí ve venkovském prostoru v jihovýchodní části Ústeckého kraje v okolí památné hory Říp. Členem sdružení se může stát každý, kdo má zájem o rozvoj našeho regionu. MAS sdružuje proto zástupce obcí, neziskové organizace, místní spolky, církve a podnikatele, kteří chtějí přispět ke smysluplnému rozdělování dotací z Evropské unie. Místní akční skupiny jsou vlastně prodlouženou rukou orgánů státní správy. Podle potřeb obyvatel svých regionů určují, kam by měly dotace z EU směřovat. Státním orgánům pak pomáhají s výběrem projektů, které by se měly v daném území realizovat.

V současnosti připravujeme integrovanou strategii rozvoje Podřipska na příští programovací období Evropské unie (2014 – 2020). Integrovaná strategie rozvoje Podřipska bude obsahovat cíle, kterých chceme do roku 2020 dosáhnout. Tento dokument je nezbytnou podmínkou, abychom mohli finanční prostředky z fondů EU přerozdělovat.

Aby strategie opravdu odpovídala potřebám našeho regionu a požadavkům jeho obyvatel, zorganizovali jsme dotazníkové šetření, ve kterém nám občané sdělili, co je nejvíce trápí. Zároveň sbíráme projektové záměry jednotlivých aktérů z území.

Které projekty - nápady - se objevují v zásobníku, resp. co Podřipany trápí, co by pomocí dotací z EU chtěli řešit?

V obcích nevyhovuje stav místních komunikací, veřejných prostranství, sídelní zeleně a dětských hřišť. Občané by uvítali více investic do zázemí pro sport a kulturní vyžití a finanční podporu subjektů v oblasti sportu, volného času pro děti a dospělé. Dalším problémem jsou nedostatečné kapacity mateřských škol. Podle názorů respondentů je také třeba rozvíjet oblast cestovního ruchu budováním cyklostezek a cyklotras a podporou obnovy památek využitelných při rozvoji turismu na Podřipsku. 

V oblasti životního prostředí obyvatele nejvíce trápí černé skládky a nedostatek zeleně v obcích. Častým problémem je neprostupnost krajiny. Obyvatelé Podřipska proto volají po obnově původních polních cest, které v mnoha případech již neexistují nebo jsou neudržované. U obyvatel obcí poblíž řeky Labe je vysoká poptávka po protipovodňové ochraně, zejména pak po její přirozené variantě jako je obnova slepých koryt a přirozených záplavových území.

Konají se nějaké akce - informační, osvětové, poradenství?

V červnu proběhnou v pěti obcích Podřipska otevřené diskuse pro občany, na kterých budou probírány problémy a potřeby obyvatel regionu. První setkání konané ve Štětí již proběhlo. Druhé setkání proběhne v sobotu 21. 6. od 17:00 v Kulturním domě ve Vražkově a zváni jsou především občané Břízy, Klenče, Mnetěše, Račiněvsi, Straškova a Vražkova. Třetí setkání je na programu v úterý 24. 6. od 16:00 v Kulturním domě Říp v Roudnici nad Labem pro občany Černěvsi, Dobříně, Dušník, Krabčic, Kyškovic, Libkovic, Roudnice a Vědomic. Na čtvrté setkání ve středu 25. 6. od 16:00 v Kulturním domě v Hrobcích zveme všechny z Hrobcí, Libotenic, Nových Dvorů, Oleška a Židovic. Poslední setkání se pak koná ve čtvrtek 26. 6. v sále "U Cinků" v Ledčicích, a je určeno pro obyvatele Ctiněvsi, Černoučku, Horních Beřkovic, Jeviněvsi a Ledčic.

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

18/8 / SERVIS / LIBOCHOVICE - Je tu důvod, proč zavítat do Libochovic. Místní zámek chystá i letos na konci prázdnin Hradozámeckou noc 2017.


Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - Dvě kola hlasování o nej miminko z roudnické porodnice určila, že vítězem se stala holčička narozena 17. června 2017.


Miminka narozená v první polovině července 2017

Miminka narozená v první polovině července 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - MojePodřipsko.cz s roudnickou porodnicí přináší fotografie miminek narozených v první polovině července 2017. Registrovaní čtenáři na webu se mohou zúčastnit hlasování.


Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

8/8 / AKTUALITY / ROUDNICE NAD LABEM - Dnes už bývalý zastupitel Roudnice nad Labem a lídr kandidátky ČSSD v posledních komunálních volbách Vladimír Vlk se k 31. červenci 2017 vzdal politické funkce.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojePodřipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojePodřipsko.cz na Facebooku


Redakce MojePodřipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516