Kauza Teplo-byty: Kdo je autorem smlouvy s Dalkií?

16. duben 2014 | 01:40
Podřipská nemocnice změní dodavatele tepla. Foto: archiv MojePodřipsko.czPodřipská nemocnice změní dodavatele tepla. Foto: archiv MojePodřipsko.cz

Roudnice n/L. - Město Roudnice nad Labem řeší problém. Podřipská nemocnice uvažuje o odpojení ze sítě Dalkie, teplo chce získávat jiným způsobem než dosud. Hovoří se o nevýhodné smlouvě mezi společnostmi Teplo-byty a Dalkia. Kdo je ale jejím autorem?

Nejprve fakta: Městská společnost Teplo - byty s.r.o. podepsala v roce 2010 s firmou Dalkia ČR smlouvu o pronájmu tepelného hospodářství. Ještě před touto transakcí Teplo-byty modernizovalo rozvody a kotelnu, místo z fosilních paliv se teplo začalo vyrábět díky plynové kotelně.

V současnosti se od tohoto zdroje chce odpojit Podřipská nemocnice s poliklinikou, jejíž vedení hledá levnější způsob vytápění nemocničních objektů. Podle současného jednatele a ředitele Teplo - byty Petra Hájka by Dalkie přišla zhruba o 25 procent současného objemu odebraného tepla. Nemocnice jako soukromý subjekt (to se týká i panelových domů a ostatních odběratelů) má právo a nárok odstoupit od smlouvy s Dalkií a přejít k jinému zdroji vytápění.

To se ale nelíbí vedení Dalkie, která má podle Petra Hájka pro ni výhodnou smlouvu a naopak pro město nevýhodnou, což pro MojePodřipsko.cz připustil i roudnický starosta Vladimír Urban.

Méně peněz z pronájmu

"Podmínkou pronájmu - 50 procent částky bylo vyplaceno hotově (15 mil. Kč - pozn.red.) a 50 procent se má splácet v ročních splátkách - bylo odebrání 1 TJ (terajoule - pozn.red). Takové množství tepla se v posledních dvou letech neodebralo. Tři roky před podpisem smlouvy byla abnormální zima a od té doby navíc došlo k zateplení budov společenství vlastníků i k výměnám oken, takže se 1 TJ neplní. Nájemné je sníženo již nyní," vysvětluje starosta Vladimír Urban.

"Teď jsme se dozvěděli informaci, že nemocnice uvažuje o odpojení. Tím, že by si nemocnice vytvořila vlastní zdroje, tak je to i technicky náročné, ale město by to poškodilo, že by mělo zhruba 300 tisíc za nájem méně," konstatoval roudnický starosta. Ten dále potvrdil, že snahy o odpojení od kotelny provozované Dalkií mají i některá společenství vlastníků bytových domů.

"Dalkie městu má dát 1,5 milionu korun ročně, když odebereme 1 TJ. Když odebereme méně, milion a půl se bude krátit. Už se odpojilo jedno společenství a pokud by se odpojila nemocnice s několika budovami, ztráta pro město v nájemném by byla zhruba 300 tisíc korun," vysvětlil Vladimír Urban.

Jinými slovy. Město nic Dalkii neplatí, ale naopak dostává méně peněz, neboť se částka za nájem ponižuje. Navíc 15 milionů korun od Dalkie při podpisu smlouvy se již rozplynulo.

Petr Hájek navíc pro MojePodřipsko.cz podotkl, že peníze od Dalkie dostávají Teplo-byty, nikoliv přímo město. To je ale stoprocentním vlastníkem s.r.o. Teplo-byty, kterému současná situace komplikuje hospodaření.

Matek, Klabík a kdo další?

Kdo ale tehdy smlouvu s Dalkií podepsal? Nebyl to tehdejší ani současný jednatel Petr Hájek, který podle svých slov smlouvu odmítl podepsat. Naopak ji podepsal Oldřich Klabík, tehdejší nový jednatel, který nahradil Petra Hájka. Dále tehdejší místostarosta Luboš Matek, který byl rovněž jednatelem. Role Vlastimila Dvořáka je nejasná - byl rovněž jednatelem, smlouvu s Dalkií ale prý nepodepsal.

O pronájmu ale rozhodovala tehdejší rada města v roce 2010. V té seděl jako místostarosta mj. Vladimír Urban, který ale prý pro pronájem nehlasoval.

Kritici smlouvy mezi Teplo - byty navíc upozorňují na fakt, že Dalkie dostala do pronájmu kompletně modernizované rozvody a kotelny, které zainvestovalo město. Dalkie tak nemusí draze modernizovat, naopak jen účtuje za teplo. Navíc díky garantovanému odebranému množství může za roční nájem platit stále méně peněz.

Role Vladimíra Vlka

V kauze se hodně angažuje současný zastupitel Vladimír Vlk, který sedí v dozorčí radě firmy Teplo - byty, a to od 30. října 2013. On sám svoji roli při uzavírání smlouvy mezi Teplo - byty a Dalkií (i v roli poradce) striktně odmítá.

"Při uzavírání nájemní a podnájemní smlouvy se společností Dalkia jsem skutečně nebyl členem zastupitelstva a ani konzultant tehdejšího vedení Města Roudnice nad Labem," konstatoval pro MojePodřipsko.cz.

ČTĚTE:  Nemocnice se chce odpojit od Dalkie. Město musí řešit výpadek tepla

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

18/8 / SERVIS / LIBOCHOVICE - Je tu důvod, proč zavítat do Libochovic. Místní zámek chystá i letos na konci prázdnin Hradozámeckou noc 2017.


Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - Dvě kola hlasování o nej miminko z roudnické porodnice určila, že vítězem se stala holčička narozena 17. června 2017.


Miminka narozená v první polovině července 2017

Miminka narozená v první polovině července 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - MojePodřipsko.cz s roudnickou porodnicí přináší fotografie miminek narozených v první polovině července 2017. Registrovaní čtenáři na webu se mohou zúčastnit hlasování.


Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

8/8 / AKTUALITY / ROUDNICE NAD LABEM - Dnes už bývalý zastupitel Roudnice nad Labem a lídr kandidátky ČSSD v posledních komunálních volbách Vladimír Vlk se k 31. červenci 2017 vzdal politické funkce.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojePodřipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojePodřipsko.cz na Facebooku


Redakce MojePodřipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516