Cpát miliony do plavecké haly u Labe je nesmysl. V Roudnici mohla stát nová a hlavně jinde

22. červen 2017 | 22:12
Bazén v Roudnici nad Labem. Foto: archiv Město Roudnice nad LabemBazén v Roudnici nad Labem. Foto: archiv Město Roudnice nad Labem

ROUDNICE NAD LABEM /POLEMIKA/ - Některé investice vypadají, že jsou dělány v dobré víře, v konečném důsledku jsou ale špatné. To lze konstatovat o rekonstrukci krytého bazénu u labského nábřeží v Roudnici nad Labem.

Roudničtí zastupitelé před čtyřmi měsíci rozhodli, že z městského rozpočtu napumpují desítky milionů korun do plavecké haly. Ta mnoho let chátrala a současné investice mají bazén zprovoznit pro veřejnost. Ani letos se totiž plavci v bazénu nevykoupou.

Jenže radnice dosud prezentovala prostřednictvím starosty Vladimíra Urbana, místostarosty Františka Padělka či mluvčího Jana Vancla projekt jako snahu v Roudnici bazén obnovit, když tu není ani veřejné koupaliště.

Přitom dosavadní vývoj naznačuje, že od počátku rekonstrukce plavecké haly není jednoduché řešení - a zdá se, že ani správné. Ba co víc, v pozadí projektu mohou stát určité zájmy, které zabránily například výstavbě nové haly na jiném - mnohem vhodnějším - místě.

Co se jeví jako nesmysl či nesystémové řešení?

O smysluplnosti projektu totiž pochybovalo samotné vedení roudnické radnice. Investice původně měly mířit jen na opláštění a konstrukce budovy. Později se ukázalo, že ve špatném technickém stavu je i samotný bazén, který je přitom ten hlavní, o co tady jde.

Dělníci postupně zjistili, že bazén protéká. A bylo tedy nutné rozhodnout, zda pokračovat. Jak to ale asi mohlo dopadnout za stavu, kdy miliony investujete do opláštění budovy, abyste pak zjistili, že špatný je i bazén. Projekt je "na půli cesty" a najednou se objeví minimálně dva proudy. Jeden chce pokračovat v započatém díle, druhý by práce nejraději zastavil a začal "od nuly" někde jinde.

Nakonec zastupitelé po bouřlivých diskusích rozhodli, že napumpují další desítky milionů do opravy samotného bazénu. "Pokud chceme rekonstrukci provést pořádně, pak nám nezbývá, než rozšířit projekt a investovat nejen do malého, ale i do velkého bazénu," vysvětloval v únoru 2017 místostarosta František Padělek.

Roudnice nad Labem přitom není jediným městem, kde řeší podobný problém. Staré chátrající plavecké haly najdeme i v takových městech jako jsou Louny nebo Domažlice.

Obě města k tomuto problému přistoupila různě. Zatímco v Lounech starý bazén se rozhodli zbourat a postavit zcela novou halu za 160 milionů korun (podívejte se na vizualizaci), v Domažlicích už druhým rokem modernizují stávající bazén a k tomu dodělávají dětský svět.

V Lounech si spočítali, že rekonstrukce staré haly by stála 130 milionů, a tak vznikl návrh s o 30 miliony navíc. Napak v Domažlicích spočítali, že přestavba stávajícího bazénu bude stát 180 milionů korun. (Více zde)

V těchto částkách by se pohybovala i výstavba nové plavecké haly v Roudnici nad Labem, kdyby k tomu zastupitelé měli odvahu.

A tak se místo nové stavby postupně "flikuje" starý bazén, který stejně nikdy nebude jako nový, přitom městskou kasu jeho opravy budou stát desítky milionů a není vyloučeno, že se nakonec mohou postupně "salámovou metodou" vyšplhat až ke 100 milionům.

To ale ještě není nejhorší. Bazén v Roudnici se nachází u Labe a při každé větší povodni hrozí jeho zatopení. Není tedy vyloučeno, že současné náročné stavební práce mohou přijít "vniveč".

Roudnický bazén je tedy rizikovou investicí, která v dalších letech bude zatěžovat městský rozpočet.

Elegantnějším řešením přitom byla výstavba zcela nové haly na jiném místě, například v Hracholuskách.

Starosta Vladimír Urban v rozhovoru pro MojePodřipsko.cz v roce 2014 svoji kandidaturu do zastupitelstva zdůvodnil větou: "Chtěl bych, aby ve městě po mně také něco zůstalo." (Více zde)

Vzhledem k tomu, že toto volební období skončí už příští rok, roudnický starosta vhodnou příležitost "pro pomník" promeškal.

A zrovna v tomto případě je to škoda. Investovat miliony do bazénu u Labe totiž není chytré řešení. A tvářit se, že žádná povodeň už nebude, by bylo bláhové...

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 10x


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

Hradozámecká noc proběhne i na zámku v Libochovicích

18/8 / SERVIS / LIBOCHOVICE - Je tu důvod, proč zavítat do Libochovic. Místní zámek chystá i letos na konci prázdnin Hradozámeckou noc 2017.


Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

Rozhodnuto. Víme, kdo je nej miminko za červen 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - Dvě kola hlasování o nej miminko z roudnické porodnice určila, že vítězem se stala holčička narozena 17. června 2017.


Miminka narozená v první polovině července 2017

Miminka narozená v první polovině července 2017

15/8 / MIMINKA / ROUDNICE NAD LABEM - MojePodřipsko.cz s roudnickou porodnicí přináší fotografie miminek narozených v první polovině července 2017. Registrovaní čtenáři na webu se mohou zúčastnit hlasování.


Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

Víme, jaké místo získal Vladimír Vlk. Pomohla legitimace ČSSD?

8/8 / AKTUALITY / ROUDNICE NAD LABEM - Dnes už bývalý zastupitel Roudnice nad Labem a lídr kandidátky ČSSD v posledních komunálních volbách Vladimír Vlk se k 31. červenci 2017 vzdal politické funkce.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojePodřipsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojePodřipsko.cz na Facebooku


Redakce MojePodřipsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516